Bubble tea – herbata z niespodzianką

Mrożona herbata z przypominającymi żelki perełkami tapioki – tę dalekowschodnią bubble tea możecie bez trudu przyrządzić i spróbować we własnym domu.

Dalekowschodnia bubble tea w Twoim domu

Jeśli planujecie odwiedzić Daleki Wschód – Tajwan czy Hong-Kong – niemal na każdym rogu natkniecie się na herbaciarnie serwujące wyjątkową bubble tea. Ten powstały w latach osiemdziesiątych napój zawojował już prawie cały świat – dziś można go spróbować w każdym jego zakątku, bez trudu znajdziecie go również w polskich miastach. Jego przyrządzenie to jednak całkiem prosta sprawa, więc możecie pokusić się o to we własnej kuchni. Efekt gwarantowany, a wrażenie na gościach – bezcenne!

15265884329_a7dd0e4677_o

Fot. flickr.com/Emily Chhin/ CC

Historia bubble tea sięga początków lat 80-tych, kiedy właściciel herbaciarni po wizycie w Japonii i spróbowaniu tam mrożonej kawy, postanowił wprowadzić schłodzoną herbatę ze smakowymi dodatkami do swojej oferty. Prawdziwy przełom nastąpił jednak w 1988 roku, kiedy jego współpracowniczka do tej herbaty dodała tradycyjnego słodkiego puddingu z tapioką. To połączenie okazało się strzałem w dziesiątkę, a już wkrótce przebojem herbaciarni nie tylko na Tajwanie.

Perełki w bubble tea

Podstawą napoju jest napar z liści herbaty. Początkowo korzystano najczęściej z zielonej, zwykle aromatyzowanej jaśminem, z czasem prym zaczęła wieść czarna herbata. O niezwykłości bubble tea zadecydował jednak niezwykły, choć tradycyjny w tajwańskiej kuchni dodatek – tapioka. To jeden z produktów otrzymywanych z manioku, przypominający granulki o różnej średnicy. Występują one najczęściej w czarnym kolorze, ale zdarzają się białe lub przezroczyste. Mają neutralny smak, lecz świetnie absorbują inne aromaty i smaki , np. z soków owocowych. Tapioka jest idealna dla alergików, nie uczula, nie zawiera także glutenu, więc świetnie nadaje się dla wszystkich na diecie bezglutenowej. Suszone perełki tapioki można kupić w większości sklepów z orientalną żywnością. Do bubble tea warto wybierać duże kuleczki, o średnicy przynajmniej 5 mm.

Nazwa bubble tea wzięła się zarówno od dodanych do napoju perełek tapioki opadających na dno, przypominających bańki, jak i od pianki powstałej na powierzchni napoju wskutek jego wstrząśnięcia (tak, aby jak najlepiej połączyły się wszystkie jego składniki). Początkowo napoje z mniejszymi kuleczkami nazywano raczej pearl milk tea, zaś bubble tea określano te z dużymi kulkami tapioki. Z czasem jednak te terminy się ujednoliciły i dziś są wykorzystywane zamiennie (razem z boba drink).

Tysiące smaków bubble tea

Orzeźwiająca bubble tea zwykle występuje w dwóch odmianach – klarownej, gdzie herbata jest mieszana z owocowymi dodatkami (słodkimi syropami, kawałkami świeżych owoców) i lodem (ewentualnie przypominającej owocowe shaki, jeśli użyto przecieru owocowego) lub mlecznej, kremowej, w której napar herbaciany łączy się z mlekiem (lub słodkim mlekiem skondensowanym czy kokosowym). W obu przypadkach na końcu, po intensywnym wymieszaniu ich w shakerze z lodem, przelewa się je do szklanek, na dnie których znajdują się perełki tapioki.

551114052_32c30a5d74_o

Fot. flickr.com/_e.t/ CC

Oczywiście przyrządzanie bubble tea nie jest nauką ścisłą a wariacji na jej temat powstały już tysiące. Między innymi łączone są ze sobą dwa rodzaje napoju (mleczny i owocowy), oprócz kulek tapioki dodaje się do nich również kolorowe owocowe żelki, słodzi się je syropami smakowymi, miodem lub cukrem, zaś smak (zwłaszcza tych mlecznych) urozmaica np. wanilią, czekoladą, karmelem. Herbaty mieszane są z mlekiem lub mlekiem skondensowanym, sokami, syropami czy przecierami owocowymi (np. z truskawek, mango, brzoskwiń, bananów, kokosa, arbuza, kiwi, ananasa).

Do bubble tea wykorzystuje się zwykle czarne lub zielone naturalne herbaty, często spotykany jest także półfermentowany oolong. Jednak świetnie sprawdzają się też ich aromatyzowane odmiany, które potrafią urozmaicić ich smak, a czasem całkowicie go zmienić – na ich czele znajdują się czarne Earl Grey oraz zielone z jaśminem.

Domowa bubble tea – wypróbuj i zaskocz swoich gości

Aby przyrządzić domową bubble tea wystarczy przestudzić mocny napar ulubionej herbaty i połączyć z wybranymi dodatkami – zmiksowanymi owocami, syropami, mlekiem (zwykłym, skondensowanym czy kokosowym) – odpowiednio dosłodzić i dobrze wymieszać w shakerze z kilkoma kostkami lodu. Ale uwaga! Przy przygotowywaniu owocowo-mlecznej bubble tea warto zachować pewną ostrożność – kwasy zawarte w niektórych owocach mogą ściąć mleko.

Duże perełki tapioki należy ugotować (ok. 20 minut), po zdjęciu z kuchenki pozostawić w gorącej wodzie na następnych 20 minut, odcedzić i zalać syropem – najprostszym z wody i cukru lub smakowym czy owocowym – i pozostawić je w tej kąpieli przez kolejnych 15-20 minut. Dzięki temu żelowe kuleczki nabiorą słodkiego lub owocowego smaku.

Do przezroczystych szklanek wystarczy wrzucić perełki tapioki (ilość całkowicie dowolna) i zalać je przygotowaną, dobrze wstrząśniętą herbatą. Mniam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *