Herbata biała – tylko dla koneserów?

Ze względu na właściwości oraz niepowtarzalny smak i aromat biała herbata podbija zachodni świat. Ten rodzaj herbaty charakteryzuje się unikalnym, wyjątkowo subtelnym, lekko słodkawym smakiem, przygotowany napar ma zaś przyjemną, bladożółtą barwę. Minimalne przetworzenie powoduje, że biała herbata ma więcej składników odżywczych niż pozostałe jej rodzaje, zawiera również bardzo małą ilość kofeiny (zaledwie 1-2%). Z tego powodu jest coraz częściej wybierana przez smakoszy oraz osoby dbające o zdrowie na wszystkich szerokościach geograficznych.

Silver_Tips_White_Tea

Biała herbata – najbliżej natury

Herbata biała, podobnie jak czarna czy zielona, pochodzi z krzewu herbacianego Camellia sinensis. Od pozostałych rodzajów różni się jednak wymagającym wielkiej troski i starań procesem produkcji oraz wykorzystaniem jedynie nierozwiniętych pączków i dwóch najmłodszych listków tej rośliny. Jest to najmniej przetworzony rodzaj herbaty – ręcznie zebrane liście są jedynie suszone. W idealnych warunkach powolne suszenie powinno odbywać się na słońcu, w warunkach przemysłowych zwykle odbywa się ono jednak pod wpływem ciepłej pary w suszarniach.

Historia białej herbaty

Pierwsze informacje dotyczące białej herbaty pojawiają się już ok. X wieku, kiedy to delikatny smak przekonał do siebie samego cesarza Chin. Napar ten zarezerwowany był w tym okresie jedynie dla członków dynastii cesarskiej, nie była ona dostępna dla zwykłych obywateli. Jednak w oparciu o fakt, że przetwarzanie białej herbaty polega wyłącznie na jej suszeniu (a więc najbardziej oczywistej, pierwszej metodzie wykorzystywanej przez człowieka), istnieją teorie, że musiała być ona znana już wiele wieków wcześniej.

Pod koniec XVIII wieku zaczęto wykorzystywać technikę produkcji białej herbaty na coraz większą skalę. U podstaw tego zjawiska leżą prawdopodobnie względy ekonomiczne – chodziło o wyeliminowanie z procesu wytwarzania herbaty prażenia i walcowania liści. Przełom nastąpił w XIX weku, kiedy to rozwój upraw krzewów herbacianych pozwolił uzyskać większą ilość cennych listków.

Jak ją właściwie przyrządzić?

Białej herbaty nie powinno się zalewać wrzątkiem. W uzyskaniu pełnego, łagodnego smaku i aromatu pomaga parzenie w temperaturze 80-90 stopni Celsjusza przez ok. 4-5 minut. Należy zwracać jednak uwagę na wskazówki zamieszczone w opisach poszczególnych gatunków herbat oraz na etykietach opakowań, gdyż mogą się one różnić między sobą. Po upływie właściwego czasu parzenia listki należy usunąć z filiżanki lub imbryka – zbyt długie parzenie może znacząco obniżyć walory smakowe herbaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *