Herbata czarna – najpopularniejsza na Zachodzie

Czym jest czarna herbata?

Ten najpopularniejszy w naszej części świata rodzaj herbaty pochodzi, tak jak herbata zielona czy oolong, z krzewu Camellia sinensis. Od herbaty zielonej różni ją jednak metoda produkcji. Swój głęboki smak i bursztynowy kolor czarna herbata zawdzięcza pełnemu procesowi fermentacji, który powoduje nie tylko zmianę barwy liści na ciemniejszy, ale również pozwala na jej dłuższe przechowywanie i zwiększa zawartość kofeiny, przez co staje się doskonałym zastrzykiem energii.

Przygotowanie czarnej herbaty rozpoczyna się od zerwania liści i ich więdnięcia, następniezostają one zwinięte i poddane długiej fermentacji, która zostaje przerwana przez wypalanie w temperaturze ok. 90 stopni Celsjusza. Proces ten pozwala osiągnąć tak pożądany intensywny smak i zapach oraz ciemną barwę.

 

Jak powstała?

Dzieje herbaty sięgają tysięcy lat wstecz, lecz historia czarnej herbaty, mimo że nie wiadomo dokładnie kiedy i w jakich okolicznościach została „wynaleziona”, jest stosunkowo krótka. Znanych jest jednak kilka teorii jej powstania, w których, jak to zwykle bywa, największą rolę odgrywa przypadek.

Black_teaJedna z nich mówi o tym, że w XVI w. w chińskiej wiosce Tong Mu podczasprzemarszu wojsk wstrzymano wytwarzanie zielonej herbaty, a jej liście stacjonujący żołnierze wykorzystali do przygotowania posłań. Po opuszczeniu przez nich wioski okazało się, wznowiono produkcję herbaty z liści, które przez ten czas nabrały czarnego koloru. Narodził się tak zupełnie nowy rodzaj herbaty, znanej u nas jako czarna. Inna z kolei twierdzi, iż herbata czarna to efekt zamoknięcia, a co za tym idzie fermentacji, ładunku zielonej herbaty podczas morskiego transportu.

Od przełomu XVIII i XIX wieku czarna herbata zaczęła się rozprzestrzeniać na całym świecie – z Chin zaczęto ją eksportować do Europy, stamtąd dalej na Zachód – do Nowego Świata. Z mlekiem, z cukrem czy z cytryną – zaczęto ją pić w każdym zakątku globu.

Jak ją prawidłowo przygotować?

Parzenie liści czarnej herbaty wymaga gorącej, niemal wrzącej wody – w temperaturze ok. 96 stopni Celsjusza. Wystarczy zalać 1,5 łyżeczki herbaty 250 ml wody i poczekać kilka minut, zwykle 3-5. Czas parzenia i temperatura wody mogą się jednak różnić w zależności od rodzaju herbaty.

Co ważne, nie należy zostawiać liści zbyt długo w filiżance czy dzbanku. Zbyt długo parzona herbata nie tylko traci swój smak i aromat, ale może mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia. Dlatego też warto skorzystać z sitek, koszyczków lub specjalnych zaparzaczy i usunąć liście herbaty z naparu po upływie zalecanego czasu parzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *