Herbata nie tylko do picia (cz.3)

Kontynuujemy nasz przegląd zupełnie nietypowych i zaskakujących sposobów zastosowania herbaty. Tym razem w ogrodzie…

Zastosowania herbaty w ogrodzie

Z pewnym ociąganiem, ale wiosna wreszcie w pełni zawitała w nasze progi. Słońce, kwitnące kwiaty i drzewa, no i ten niesamowity ptasi gwar za oknem powodują, że z trudem można skupić się na pracy, a jeszcze trudniej wysiedzieć w niej kilka godzin. Czy Wam też marzy się spędzanie każdej wolnej chwili na świeżym powietrzu?

Co prawda prognoza pogody na najbliższe dni nadal przypomina (nomen omen) wróżenie z fusów, a temperatura jeszcze nas nie rozpieszcza, ale kiedy tylko możemy nasze kroki kierujemy do ogrodu… A tu wiadomo – wiosenne kopanie, sadzenie, sianie i koszenie.

Jeśli myśleliście, że w ogrodzie herbata przydaje się tylko podczas odpoczynku na leżaku, to mamy dla Was niespodziankę. Okazuje się bowiem, że nasz herbaciany recykling świetnie sprawdza się także podczas uprawy roślin…

spring-316535_1280

Ekologiczna uprawa roślin

Kompost

To już właściwie stałe wyposażenie każdego ogrodu – kompostownik. Pomaga pozbyć się nadmiaru organicznych odpadków i jest naturalnym i ekologicznym sposobem na zapewnienie roślinom organicznej dawki energii. Świetnym składnikiem dodawanym do kompostu są zużyte liście herbaty zielonej i czarnej. Wzbogacają one jego skład i są świetnym źródłem składników odżywczych dla roślin. Co więcej, na kompost warto również wylewać mocną czarną herbatę, która przyspieszy proces rozkładu oraz rozwój i działanie przyjaznych bakterii. Taki kompost to prawdziwe ogrodowe czarne złoto!

Nawóz

Liście herbaty po zaparzeniu mogą służyć także jako nawóz w uprawie roślin doniczkowych i ogrodowych. Wystarczy podczas sadzenia kwiatów umieścić je blisko korzeni i przykryć warstwą ziemi. Będzie to wspaniała pożywka dla roślin. Taki nawóz jest polecany przede wszystkim dla róż, którym wyjątkowo służy tanina występująca naturalnie zwłaszcza w czarnej herbacie. Po posadzeniu roślin liście herbaty pozostałe po parzeniu można również rozsypywać wokół kwiatów i krzewów. Podczas podlewania składniki odżywcze z herbaty będą przenikać w głąb gleby, dostarczając im na bieżąco niezbędnych składników i pobudzając ich wzrost.

W przypadku domowych roślin, zwłaszcza paproci i innych kwiatów lubiących bogatą, kwaśną glebę, warto czasami do podlewania użyć zaparzonej herbaty zamiast wody lub zastąpić część wody naparem. Mokre liście można także dodawać do ziemi – oprócz nawożenia pozwalają one na dłuższe utrzymywanie wilgoci. Dodatkowo właściwości herbaty zapobiegają rozwojowi pleśni na powierzchni ziemi w doniczkach.

compost-419261_1280

I naturalna walka z komarami

Odstraszanie komarów

Po tej wyjątkowo łagodnej zimie możemy spodziewać się prawdziwej plagi komarów. Aby łatwiej było spędzać nadchodzące letnie wieczory na łonie natury, można skorzystać z naturalnego środka odstraszającego te wyjątkowo irytujące owady. Uważa się bowiem, że aromat palonych liści herbaty skutecznie chroni przed atakami komarów. A do tego jest całkowicie bezpieczny i nie powoduje żadnych efektów ubocznych, tak jak spraye zawierające silne środki chemiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *