Herbata zielona – naturalna i zdrowa

Tak jak pozostałe rodzaje herbat, również zielona pochodzi z liści krzewu Camellia sinensis. Jej proces przygotowywania – utlenienia i fermentacji – jest jednak skrócony do minimum, tak aby zachować jej naturalny smak oraz piękny, zielono-żółty kolor. Po zebraniu liści (a właściwie dwóch liści i pączka) są one pozostawione do zwiędnięcia, a następnie podgrzewane w celu zatrzymania procesu fermentacji i usunięcia nadmiaru wilgoci.

Tradycyjnie w ojczyźnie zielonej herbaty – Chinach – prażenie liści odbywa się na gorących rusztach (napar charakteryzuje się wtedy żółtawo-zielonym kolorem i lekko orzechowym aromatem, np. Yunnan Green), natomiast w Japonii za pomocą pary (co nadaje herbacie ciemniejszy, zielony kolor i bardziej naturalny, trawiasty smak, np. Sencha Natsu). Po zatrzymaniu fermentacji liście są walcowane i ponownie suszone.

teapot-516024_1920

Herbata zielona – historia

Zielona herbata jest pita w Azji od setek lat. Jej korzeni należy szukać w Chinach, gdzie jej świeże liście początkowo były traktowane jako zioło przeznaczone do celów leczniczych, mające zwiększać koncentrację, pomagać w zwalczaniu złego samopoczucia oraz problemów trawiennych. Po odkryciu metody jej przetwarzania, prawdopodobnie w IV-V wieku naszej ery, była napojem ekskluzywnym, dostępnym jedynie dla najbogatszych obywateli. Z czasem jej produkcja stała się coraz popularniejsza, a jej picie coraz powszechniejsze. Zaczęto ją również spożywać nie tylko ze względu na właściwości zdrowotne, ale również dla przyjemności.

Na początku IX wieku zielona herbata dotarła do Japonii. Stało się to dzięki japońskiemu mnichowi, który ze studiów w Chinach przywiózł nasiona i zasiał je w swoim klasztorze. Smak herbaty tak zachwycił cesarza, że nakazał on jej uprawę na szerszą skalę. Dzięki jego decyzji Japonia stała się prawdziwym herbacianym imperium, w którym powstało wiele rodzajów zielonej herbaty i w którym jej parzenie i picie stało się imponującą ceremonią.

Prawidłowe parzenie zielonej herbaty

Herbatę zieloną należy parzyć w niższej temperaturze niż np. herbatę czarną. Zwykle powinno to być 60-85 stopni Celsjusza. Zalanie zielonej herbaty wrzątkiem powoduje, że napar staje się żółtawy i mętny oraz gorzki i cierpki w smaku. Wystarczy zalać 1 łyżeczkę liści ok. 200 ml wody i poczekać kilka minut na zaparzenie. Jeżeli chcemy, aby herbata działała pobudzająco, zaparzamy ją przez 2-3 minuty, jeżeli odprężająco – dajemy jej trochę więcej czasu ok 3-8min. Co ważne, czas parzenia może znacząco różnić się w zależności od gatunku herbaty, warto więc sprawdzić zalecany czas przygotowywania dla jej wybranego rodzaju (przy każdej herbacie prezentowanej w naszym sklepie znajdziecie taką informację, jest ona także zamieszczona na etykiecie na opakowaniu zakupionej herbaty).

Tak jak w przypadku innych rodzajów herbat, nie należy zbyt długo pozostawiać liści w wodzie. Napar nawet z najwyższej jakości liści traci wówczas swój aromat i staje się gorzki. Warto skorzystać więc z ułatwiających parzenie akcesoriów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *