Herbata ziołowa – dla zdrowia i urody

Napar z naturalnych składników roślinnych

Mimo swej potocznej nazwy herbaty ziołowe nie zawierają liści drzewa herbacianego. Są one przygotowane z innych roślin o wielu dobroczynnych właściwościach, a właściwie z ich liści, kwiatów, korzeni, kory czy nasion. Czasami dla polepszenia walorów smakowych w mieszankach wykorzystywane są również suszone owoce. Do ich produkcji stosuje się rośliny pochodzące ze wszystkich zakątków świata, zapewniających nieskończoną ilość kombinacji smakowych, dobieranych przez wykwalifikowanych twórców.

Starannie wyselekcjonowane mieszanki ziół służą do przygotowywania aromatycznych naparów, które pozbawione są zawartości kofeiny. Oprócz niezwykłych doznań smakowych warto też zwrócić uwagę na ich inne dobroczynne i lecznicze właściwości. Ogromna gama herbat ziołowych pozwala dobrać najlepszy rodzaj herbatki na każdą porę dnia, odpowiednio do nastroju i potrzeb.

Drink-Herbal-Tea

Drogocenne właściwości ziół

U podstaw tworzenia tego rodzaju naparów leży ziołolecznictwo, od tysięcy lat wykorzystujące naturalne składniki roślinne do celów medycznych. Pionierami w tej dziedzinie byli Chińczycy, którzy jako pierwsi na świecie zaczęli przygotowywać napary z ziół i gdzie medycyna naturalna oparta na składnikach ziołowych do dziś święci triumfy. Z czasem jednak liście, kwiaty czy nasiona zaczęto parzyć lub dodawać do herbat nie tylko ze względu na ich właściwości lecznicze, ale również dla poprawy ich smaku i aromatu.

Ziółka nie tylko dla babć i dziadków

Napary ziołowe cieszą się coraz większą popularnością przede wszystkim ze względu na brak kofeiny, której i tak dostarczamy zbyt wiele do organizmu ze względu na intensywny tryb życia. Co więcej, mogą one pomóc w osiągnięciu określonych celów, np. zapobiegać przeziębieniom i oznakom starzenia (Herbata „Na długie życie”, Lapacho), poprawiać ogólny stan zdrowia i funkcje organizmu („Wzmacniająca organizm” , „Przeciw Stresowi” ) czy ułatwić pozbycie się zbędnych kilogramów („Płaski brzuch”).

Właściwe przyrządzanie naparu

Odpowiednie przygotowanie naparu ziołowego wymaga zwykle dłuższego parzenia (nawet 10-15 minut), niż w przypadku herbat czarnych czy zielonych, a czasami nawet ich gotowania (np. organiczna Bio Yogi Tea lub Vilcacora). Aby wydobyć ich najlepszy smak oraz drogocenne właściwości, należy więc przestrzegać zaleceń dotyczących sposobu parzenia poszczególnych rodzajów mieszanek ziołowych, znajdujących się w ich opisach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *