Letnie orzeźwienie – ice tea z arbuzem i truskawkami

Przed nami kolejna dawka upalnej pogody. Rozpocznie się walka o każdy skrawek cienia i poszukiwanie najskuteczniejszego sposobu na ochłodzenie. My go już znaleźliśmy. I to przy pomocy tego, co o tej porze roku jest najlepsze…

Ice tea – mrożona herbata najlepsza na upały

Co może pić miłośnik herbaty w czasie upałów? Odpowiedź jest tylko jedna – ICE TEA. Podstawą jest pyszna schłodzona herbata – czarna, zielona czy czerwona. Co do niej dodamy jest wyłącznie kwestią naszej wyobraźni i doboru ulubionych smaków. Kolebką mrożonej herbaty są południowe stany USA, a pierwsze wzmianki o niej pojawiły się na początku XIX wieku. Jednak rozwój jej popularności wiązał się wprost z rozwojem techniki, a właściwie tylko z jej jedną, dość wąską gałęzią – produkcją lodówek.

DSC05729

Pierwszy odnotowany przepis na słodką mrożoną herbatę pochodzi z 1879 roku. Do jej przyrządzenia zalecano użycie zielonej herbaty, lodu i cukru. Dodatkowym jej urozmaiceniem mogło być dodanie wyciśniętego soku z cytryny. Po raz pierwszy przepis na ice tea z czarnej herbaty opublikowano niedługo potem, w 1884 roku. Była to też klasyczna wersja podawana z lodem, cukrem i plasterkiem cytryny.

O ile pierwsze przepisy na ice tea nie były specjalnie skomplikowane i wyszukane, to od tej pory wiele się zmieniło. Dziś mrożona herbata to nieskończona ilość kombinacji smakowych i tysiące dodatków, od tradycyjnych, np. cytrusów czy truskawek, do nieco mniej oczywistych – imbiru, bazylii czy ogórków.

Jedno jednak pozostało niezmienne – ice tea nadal nie obejdzie się bez dobrej herbaty.

Arbuzowo-truskawkowa ice tea

Nie ma nic prostszego niż przygotowanie pysznej mrożonej herbaty. Dziś chcemy podzielić się z Wami łatwym i szybkim przepisem (nie licząc czasu potrzebnego do wystygnięcia herbaty) na ice tea, przyrządzoną z dodatkiem prawdziwych czerwcowych skarbów – truskawek i arbuza.

Mrożona herbata z arbuzem i truskawkami

Składniki:

  • Zielona herbata
  • Arbuz
  • Truskawki
  • Listki mięty (u nas króluje mięta cytrynowa)
  • Limonka
  • cukier lub miód
  • Lód

DSC05721

Do tego napoju wykorzystujemy zwykle zieloną herbatę z dodatkiem mięty – najczęściej Kubański Blues lub Malinowy król, ale z powodzeniem możecie wykorzystać czystą, klasyczną Senchę (np. Organiczna China Sencha) lub Gunpowder (np. Temple Of Heaven) i dodać do niej podczas parzenia liście świeżej, aromatycznej mięty. Herbatę należy zaparzyć według zaleceń, wystudzić, a następnie mocno schłodzić w lodówce.

Arbuza pozbawionego pestek oraz truskawki należy dokładnie zmiksować i gotowe puree przelać do wysokich szklanek lub dzbanka. Wystarczy już tylko uzupełnić zawartość naczyń dodając herbatę, kostki lodu, listki mięty i plasterki limonki. W razie potrzeby do ice tea można dodać trochę soku wyciśniętego z limonki oraz dosłodzić do smaku.

Celowo nie podaliśmy ilości składników – ich proporcje to bardzo indywidualna sprawa, na tym tle zresztą rozgorzał prawdziwy spór w naszym zespole. Znaleźliśmy jednak kompromis – z przygotowanych składników każdy komponuje swoją ice tea samodzielnie – odpowiednio słodką, kwaśną i owocową.

Spróbujcie i Wy! I podzielcie się z nami swoimi ulubionymi sposobami na orzeźwiającą, domową mrożoną herbatę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *