Oolong – wciąż nieznany

Oolong – ani zielona, ani czarna

Oolong to kolejna pyszna propozycja dla poszukujących herbacianych wrażeń. Tak jak w przypadku herbat czarnych i zielonych, powstaje ona z listków Camellia sinensis, podobne są również etapy jej produkcji. Najważniejszą różnicą jest jednak skrócony proces fermentacji w porównaniu do czarnej herbaty (półfermetacja). Oolong znajduje się więc gdzieś pomiędzy nieprzetwarzaną herbatą zieloną a poddaną pełnej fermentacji herbatą czarną.

Liście herbaty po zebraniu i zwiędnięciu zostają celowo wytrząsane. Rozbijane w ten sposób listki podczas fermentowania i oksydacji nierównomiernie zmieniają swój kolor – brzegi stają się ciemnozielone, a nawet czerwone, zaś pozostała powierzchnia staje się żółtawa. Po upływie odpowiedniego czasu fermentacja zostaje przerwana dzięki podgrzaniu herbaty na gorących rusztach, a następnie liście zostają zrolowane i wysuszone. Tradycyjnie w Chinach powstaje lekki Oolong (12-20% fermentacji), natomiast Tajwańczycy gustują w wyrazistym i mocnym smaku tej herbaty i przeprowadzają dłuższą fermentację (nawet 70%).

Ten wyjątkowy sposób produkcji herbaty Oolong powoduje, że ma ona delikatny, lekko słodkawy smak i aromat. Jednak odmiany pochodzące z Tajwanu (np. Formosa Oolong) są bardziej wyraziste, o kwiatowym i owocowym zapachu.

030811-140769-tea-technique-oolong-steeping-1

Krótka historia herbaty Oolong

Oolong w dzisiejszej postaci to efekt długiej ewolucji, której początki sięgają prawdopodobnie VII-VIII wieku. Wtedy to w prowincji Fujian po raz pierwszy stworzono ten wyjątkowy rodzaj herbat (znanej wówczas jako Wuyi), która zachwyciła niespotykanym smakiem, tak różniącym się od niefermentowanej herbaty zielonej, jedynej jaka była znana w owym czasie. Z upływem czasu jej popularność zaczęła rosnąć a Wuyi delektowano się w całym imperium chińskim, również na dworze cesarskim.

Technologię produkcji tej herbaty przystosowano i udoskonalono w XVIII wieku, czego wynikiem było powstanie Oolong w dzisiejszej postaci.

Przygotowanie Oolong

Aby przygotować doskonałej jakości napar, wystarczy do filiżanki wsypać 1 łyżeczkę herbaty Oolong i zalać ją wodą o temperaturze 90 stopni Celsjusza. Parzenie nie powinno trwać dłużej niż 2-3 minuty. Po tym czasie należy z filiżanki usunąć listki (przydatny jest odpowiedni koszyczek lub sitko), aby herbata nie straciła swego smaku i aromatu.

Należy jednak przestrzegać instrukcji parzenia zamieszczanych w opisie każdego rodzaju herbaty lub na etykiecie – mogą się one nieco od siebie różnić.

Gongfu Cha

Tradycyjnie herbatę Oolong przygotowuje się również w chińskiej ceremonii Gongfu Cha. Ta efektowna, lecz niespieszna metoda polega na kilkukrotnym, coraz dłuższym parzeniu i kosztowaniu niewielkich porcji naparu. Ten nieco teatralny rytuał nie jest co prawda praktyczny i nie nadaje się do codziennego parzenia herbaty, jednak może być wyjątkowym wydarzeniem i pozwala delektować się coraz bardziej zmieniającym się smakiem naparu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *