Południowoamerykański zastrzyk energii – Yerba Mate

Yerba Mate czy herbata?

Yerba mate często nazywana jest herbatą (czasami bywa nawet mylona z herbatą zieloną), nie ma z nią jednak nic wspólnego. W przeciwieństwie bowiem do herbat czarnych, białych czy oolong, do przygotowania mate nie wykorzystuje się liści Camellia Sinensis.

Mate to nic innego jak napar z liści południowoamerykańskiej rośliny Ilex Paraguariensis (tradycyjnie zwanej Yerba mate) i w tej części świata jest niezwykle popularny. Uważany jest nawet za narodowy napój Argentyny, na terytorium której (oprócz Brazylii) znajduje się najwięcej plantacji tych drzew. W Ameryce Południowej Yerba mate towarzyszy smakoszom przez cały dzień, ale odgrywa także ważną rolę społeczną – podejmuje się nią gości i pija wspólnie z przyjaciółmi podczas spotkań.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Naturalna i zdrowa

Proces produkcji Yerba mate jest długotrwały – po zebraniu liście i łodygi drzewa są suszone w wysokiej temperaturze zatrzymującej proces fermentacji oraz poddane bardzo krótkiemu działaniu ognia. Dzięki temu napar zyskuje lekko dymny posmak i zapach. Następnie Yerba mate leżakuje co najmniej 6 miesięcy, po czym liście są kruszone lub mielone i stają się gotowe do przygotowania naparu.

Yerba mate ceniona jest przede wszystkim za swój doskonały, wyrazisty smak i aromat, jak również ze względu na dużą dawkę kofeiny, którą dostarcza organizmowi. Dodaje energii i poprawia samopoczucie, ma także dobroczynny wpływ na zdrowie.

Skąd pochodzi Yerba mate?

Wbrew obiegowej opinii, Yerba mate ma wielowiekową tradycję. Rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej odkryli jej zalety setki lat temu, uważając ją za dar od Boga. Do jej popularyzacji przyczynili się hiszpańscy konkwistadorzy, którzy w XVI wieku rozsmakowali się w tym dobroczynnym naparze, oraz misjonarze jezuiccy, którzy sto lat później odkryli sekrety uprawy Yerba mate i rozprzestrzenili ją na całym kontynencie, a także traktowali jako towar w handlu wymiennym. Obecnie jest to ceniony i popularny napój również w Europie oraz USA, traktowany jako pyszny i zdrowy zamiennik kawy.

Pij przez cały dzień

Aby przygotować aromatyczną i pobudzającą Yerba mate wystarczy do filiżanki wsypać łyżeczkę liści i zalać gorącą, lecz nie wrzącą wodą (ok. 80 stopni Celsjusza). Napar jest gotowy po 3-5 minutach parzenia.

Tradycyjnie mate można również przyrządzać korzystając ze specjalnego zestawu: mate – naczynia z tykwy lub ceramiczne oraz bombilli – rurki z sitkiem, nieprzepuszczającej fusów podczas picia. Napar w takim naczyniu można uzupełniać kilkakrotnie, dolewając gorącej wody do wciąż wartościowych listków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *