Prawdziwy hrabia w świecie herbat – Earl Grey

Charakterystycznego smaku i aromatu prawdziwej herbaty Earl Grey nie da się pomylić z żadnym innym. Jak to się stało, że cały świat pokochał tę czarną herbatę z dodatkiem niespotykanych owoców?

Najpopularniejsza aromatyzowana herbata świata – Earl Grey

Herbata Earl Grey to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych rodzajów herbat (a na pewno najbardziej znana wśród herbat aromatyzowanych). Jej bazą jest czarna herbata, najczęściej pochodząca z Indii lub Cejlonu, którą aromatyzuje się olejkiem z bergamotki – mało znanej odmiany owocu cytrusowego, nieco mniejszego od pomarańczy, na największą skalę uprawianego we Włoszech. Są one mniej kwaśne od cytryn, lecz bardziej gorzkie od grejpfrutów. Dla Earl Greya najważniejszy jest jednak ich wyrazisty, świeży i bardzo charakterystyczny zapach.

herbata earl grey

Brytyjska historia herbaty Earl Grey

Earl Grey to typowo brytyjski rodzaj herbaty, natychmiast kojarzony ze Zjednoczonym Królestwem, pijany tam najczęściej popołudniami. Mimo jednak, że został on spopularyzowany przez Brytyjczyków, nie jest angielskim wynalazkiem. To Chińczycy są twórcami pomysłu aromatyzowania herbat – niemal od początków historii herbaty szukali oni sposobów na jej uatrakcyjnienie i nadanie oryginalności, co miało wzbudzić zainteresowanie zarówno najbardziej wpływowych członków społeczności (w tym samego cesarza), jak również zwabić kupców. Do herbacianych liści dodawali więc kwiaty, owoce i przyprawy korzenne, tworząc niespotykane dotąd zestawienia.

Jeśli zaś chodzi o herbatę Earl Grey, to jej historia sięga XIX wieku. Najbardziej rozpowszechniona wersja jej stworzenia mówi o tym, że to chiński mistrz herbaty sporządził po raz pierwszy mieszankę czarnej herbaty i bergamotki, która miała być prezentem dla Charlesa Greya – drugiego hrabiego Grey i premiera Wielkiej Brytanii w latach 1830-1834. Według legendy jej smak i aromat miał równoważyć ponoć niezbyt smaczną, zawierająca dużą ilość wapna wodę, w którą była zaopatrywana posiadłość hrabiego. Jej smak miał być w późniejszym czasie odtwarzany przez angielskich kupców, którzy wprowadzili ją na angielski rynek. Resztę tej historii już znamy – Earl Grey okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę i zawojował cały świat.

Nie tylko bergamotka

Nie ma jednego, oryginalnego przepisu przygotowania mieszanki Earl Grey. Jej sposób przygotowania, dobór składników i ich proporcje zależą całkowicie od producentów herbaty. Dlatego też mogą się one diametralnie od siebie różnić. Warto więc próbować wielu, aby znaleźć swój najbardziej ulubiony rodzaj.

Współcześnie do aromatyzowania herbaty Earl Grey używa się skoncentrowanych olejków z owoców bergamotki. To one są jedynym niezbędnym dodatkiem do czarnej herbaty, bez których charakterystycznego smaku i zapachu Earl Grey nie istnieje – to fundament klasycznej herbaty Earl Grey. Oprócz bergamotki do mieszanki dodawane są m. in. płatki bławatka (np. Earl Grey Bławatek), jaśminu (Earl Grey Imperial), a także cząstki i kwiaty pomarańczy oraz nagietka (Earl Grey Orange). Wśród herbat tego typu znajdują się także mniej popularne, do produkcji których zamiast najczęściej używanej herbaty cejlońskiej wykorzystuje się np. indyjską Darjeeling.

Napar herbaty Earl Grey wykorzystywany jest także do przygotowywania ciast i słodyczy (np. czekolad), czasami jest dodatkiem do dżemów i konfitur, a nawet sosów i bulionów, aby pogłębić ich smak i dodać niespotykanego aromatu. Na wyspach brytyjskich niezwykle popularny jest także napój „London Fog”, przygotowany z herbaty, spienionego mleka oraz syropu waniliowego. Jednak mimo wszystko nic nie zastąpi filiżanki gorącej herbaty Earl Grey.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *