Przechowywanie herbaty

Jeśli kochacie herbatę tak jak my – zadbajcie o nią właściwie. Jedną z najważniejszych zasad jest jej właściwe przechowywanie, które pozwala dłużej cieszyć się doskonałym smakiem i pełnym aromatem.

Nieprawidłowe przechowywanie powoduje gromadzenie się zanieczyszczeń w herbacie, jej wietrzenie i zmianę bądź utratę drogocennych walorów. W najbardziej ekstremalnych przypadkach taka herbata może nawet szkodliwie oddziaływać na organizm człowieka. Jeśli więc zależy Wam na zachowaniu jakości, świeżości i pełni smaku swojego ulubionego naparu – mamy dla Was kilka wskazówek.

DSC05364

Najwięksi wrogowie herbaty

Przede wszystkim drogocenne listki należy chronić przed dostępem do światła, powietrza, silnych zapachów, wysokiej temperatury oraz wilgoci. Te czynniki to najwięksi wrogowie herbaty, powodujący wyraźne pogorszenie jej jakości i przedwczesną utratę świeżości. Herbata z łatwością absorbuje nieprzyjemne zapachy, jednocześnie tracąc swój cudowny aromat. Ze względu na to, że trwałość herbaty opiera się na odpowiednim wysuszeniu liści, jej kontakt z wilgocią może błyskawicznie zepsuć nawet najlepszą i najdroższą herbatę oraz spowodować zbrylanie, a czasami również pleśnienie, co może być z kolei groźne dla zdrowia (zwłaszcza w przypadku alergików). Dla walorów smakowych zabójcze jest także narażenie herbaty na kontakt ze światłem (promieniowaniem UV) i zbyt wysoka temperatura w miejscu przechowywania. Te trzy okoliczności – wilgoć, światło i ciepło – aktywują też działanie enzymów powodujących rozkład liści, czyli po prostu ich psucie.

Gdzie i jak przechowywać herbatę?

Niezwykle ważne jest więc miejsce przechowywania herbaty. Musi  znajdować się z dala od źródeł ciepła (kuchenki, grzejnika) oraz intensywnych zapachów. Wskazane jest, aby było ciemne i suche. Ogromne znaczenie ma także wybór opakowań, w których herbata będzie się znajdować. Powinny to być szczelnie zamknięte pojemniki (np. ceramiczne) czy puszki przeznaczone do kontaktu z żywnością lub nieprzepuszczające powietrza (wykonane z nieporowatego materiału) zamykane torebki. Przy wyborze takich opakowań powinno zwrócić się jednak uwagę na to, aby były nieprzezroczyste i chroniły herbatę przed światłem. Nie polecamy więc np. szklanych słojów czy foliowych torebek. Również pojemniki wykonane z drewna lub plastiku mogą być ryzykowne, ze względu na absorbowanie ich zapachu , a co za tym idzie – psucie smaku i aromatu naparu.

colage

My też o nią dbamy!

Pamiętajcie również, że zasady te są ważne na każdym etapie przechowywania herbaty. Dlatego też wybierajcie wyłącznie sprawdzonych i pewnych dostawców, którzy z równą dbałością i dużą ostrożnością odnoszą się do herbaty, we właściwy sposób ją dostarczają i oferują odpowiednie opakowania. Żółtą kartkę dajcie tym, którzy przesyłają herbaty w celofanowych, przezroczystych i nieszczelnych torebkach.

Naszym herbatom staramy się zapewnić najbardziej komfortowe warunki – przechowujemy je w pomieszczeniach o kontrolowanej temperaturze, w szczelnych, nieprzepuszczających powietrza workach. Pakujemy je w trójwarstwowe (z wewnętrzną warstwą folii), nieprzezroczyste torebki zamykane na podwójną strunę, dodatkowo je jeszcze zgrzewając, tak aby w drodze do naszych Klientów nie uroniły ani odrobiny zapachu i smaku. Dostarczamy je w kartonach (nigdy w kopertach), aby zagwarantować również, że listki nie pokruszą się w podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *