Herbata Pu Erh – czerwona czy czarna?

Herbata Pu Erh dla wszystkich dbających o linię

Choć na Zachodzie ten rodzaj herbaty znany i ceniony jest za swoje właściwości odchudzające i stosowany przez dbających o szczupłą sylwetkę, to w Chinach jest to jeden z najpopularniejszych, codziennych napojów. W przeciwieństwie również do Chińczyków nazywamy ją herbatą czerwoną – od koloru naparu (w Kraju Środka określa się ją jako herbatę czarną – od koloru liści). Jak pozostałe herbaty – czarne, białe czy zielone – powstaje ona z liści Camellia Sinesis.

Proces produkcji Pu Erh jest najbardziej zbliżony do przygotowania herbaty czarnej. Jest jednak wydłużony o etap leżakowania, który może trwać od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat.

Wysokiej jakości Pu Erh charakteryzuje się głębokim, bogatym, ziemistym smakiem i jest zwykle lubiany przez smakoszy kawy. Oprócz wspomnianych właściwości odchudzających oraz wspomagających trawienie i metabolizm, czerwona herbata obniża poziom cholesterolu. W Chinach tradycyjnie podaje się ją po obfitych posiłkach.

Soultea-Pu-erh-first-grade

Wieloletnie dojrzewanie

Pu Erh to rodzaj herbaty pochodzący z chińskiej prowincji Yunnan. Jej powstanie wiąże się z wymianą handlową i przewożeniem liści herbaty do odległych prowincji. Chcąc zaoszczędzić miejsce w przygotowywanym transporcie, herbata była ciasno pakowana i podczas długiej podróży fermentowała, nabierając tego mocnego i głębokiego smaku.

Przez setki lat herbata czerwona podlegała procesowi dojrzewania, podczas którego dochodziło do powolnej fermentacji zwiędniętych liści. Mógł on trwać nawet 10-20 lat a herbata leżakowała w tym czasie pod nadzorem specjalistów w piwnicach lub jaskiniach (do dziś zdarzają się informacje o odnalezieniu nawet stuletniej herbaty Pu Erh).

Kostki i liście – jak zaparzyć?

Herbata czerwona występuje w formie luźnych listków (np. klasyczna Pu Erh czy z dodatkami Pu Erh Guarana) oraz sprasowanych kostek przypominających kawałki czekolady (Pu Erh Brick). Jej przygotowanie nie przysparza jednak żadnych trudności. Cegiełkę Pu Erh można podzielić na mniejsze kawałki i parzyć tak jak herbatę liściastą – wystarczy zalać jedną łyżeczkę (2 g suszu) ok. 250 ml gorącej (95°C) wody i cierpliwie poczekać aż wszystkie listki się rozwiną (ok. 3-5 minut). Po zaparzeniu listki należy usunąć z naczynia, można je parzyć kilkakrotnie.

pu-erh-zorza-polarna

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *