Zdrowy uśmiech dzięki… herbacie

Aromatyczne zielone i czarne herbaty powinny na stałe zagościć u wszystkich dbających o zdrowe i mocne zęby. Herbata dla zdrowych zębów!

Zielona herbata dla zdrowych zębów

O właściwościach zdrowotnych herbaty, zwłaszcza zielonej, napisano już opasłe tomy. Badania naukowe potwierdziły jej właściwości antyoksydacyjne, antynowotworowe, opóźniające oznaki starzenia, poprawiające pamięć i koncentrację, wygląd skóry oraz wspomagające odchudzanie. Tymczasem picie herbaty, oprócz oczywistej przyjemności, okazuje się również doskonałym sposobem na zachowanie zdrowych i mocnych zębów.

Herbata dla zdrowych zębów

Fot. flickr.com/Richard foster/ CC

Jak zwykle bezkonkurencyjna okazuje się być zielona herbata, której zbawienne dla zębów działanie potwierdzili m.in. specjaliści z Brytyjskiego Stowarzyszenia Dentystycznego. Stwierdzili oni bowiem, że zapobiega ona narastaniu płytki nazębnej, przyczyniającej się do powstawania próchnicy. Jeszcze dalej idą japońskie badania Uniwersytetu w Tohoku. Wskazują one bowiem wprost na zależność między piciem co najmniej jednej filiżanki niesłodzonej zielonej herbaty a zapobieganiem utracie zębów wraz z wiekiem.

Oprócz tego, w przeciwieństwie do innych napojów bezalkoholowych, nie powoduje ona erozji szkliwa, które może skutkować nadwrażliwością i bólem zębów w zetknięciu z jedzeniem i piciem, zwłaszcza gorącym, zimnym czy kwaśnym. Jest także źródłem fluoru, klasycznego antybakteryjnego składnika past i innych środków do czyszczenia zębów. Zielona herbata pomaga również zapobiec powstawaniu nieświeżego oddechu, neutralizując związki siarki odpowiedzialne za to zjawisko, a jej skuteczność w tym zakresie jest o wiele większa niż żucie natki pietruszki, ssanie miętówek czy żucie gumy bez cukru.

Czarna herbata w walce z próchnicą

Specjaliści z University of Illinois skupili się natomiast na wpływie na zdrowie zębów najczęściej wybieranej na Zachodzie czarnej herbaty. Zgodnie z wynikami ich analiz związki występujące w czarnej herbacie również z powodzeniem likwidują bakterie występujące w jamie ustnej, odpowiedzialne za choroby dziąseł i próchnicę, hamują wydzielanie kwasów i odkładanie płytki nazębnej. Co ciekawe badania dotyczące czarnej herbaty podkreślają, że jej doskonałego wpływu na zdrowie zębów nie zmienia fakt dodania do niej cukru. Oprócz działania antybakteryjnego herbata zmniejsza i łagodzi stany zapalne – świetnie nadaje się do płukania jamy ustnej w przypadku takich dolegliwości.

Herbata na zdrowe zęby

Niestety musimy dołożyć łyżki dziegciu do tej beczki miodu… Herbata mimo swych niezwykle pożądanych właściwości antybakteryjnych i zapobiegających chorobom zębów i dziąseł może powodować zmianę ich koloru – zawarte w nich pigmenty osadzają się bowiem bez trudu na powierzchni zębów.

Domowy płyn do płukania ust z herbatą

Wskazane jest spożywanie co najmniej trzech filiżanek herbaty dziennie – ta dawka pomaga zachować zęby w dobrym stanie i zmniejsza ryzyko próchnicy. Oczywiście nie zastąpi to klasycznej higieny zębów, ale może stanowić zdrowe i pyszne jej uzupełnienie. Warto więc podczas picia naparu, rozprowadzać go po całej jamie ustnej, co pozwala nie tylko dbać o zęby, ale również jeszcze lepiej poznawać jego walory smakowe. Do dzieła!

Zielona herbata może być także z powodzeniem stosowana jako płyn do płukania ust – samodzielnie lub z dodatkami. Aby przygotować domową płukankę do ust wystarczy, wykorzystując wodę destylowaną, przygotować napar z zielonej herbaty (zgodnie z zaleceniami dotyczącymi parzenia) i np. liści świeżej mięty. Liście herbaty należy usunąć po wskazanym czasie z naparu, liście mięty można pozostawić do momentu wystudzenia. Po wyjęciu mięty wystarczy dodać odrobinę wysokoprocentowego czystego alkoholu i dokładnie wymieszać. Płyn należy przechowywać w szczelnie zamkniętym naczyniu w chłodnym miejscu. Świetnie sprawdza się zarówno podczas codziennego mycia zębów, ale także w przypadku bólu lub podrażnień dziąseł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *